HPV ve Rahim Ağzı Kanseri

HPV ve Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri  veya diğer bir deyişle serviks kanseri  kadınlarda kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Rahim ağzı kanserine neden olan İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu, dünyada cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyon olmasına rağmen, toplum tarafından bilinirlik oranı ne yazık ki  pek yüksek değildir. Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu genelde bir belirti vermeden seyreder ve vücudumuzun bağışıklık sistemi tarafından yok edilemezse lezyonların gelişmesine ve nihayetinde  serviks kanserine yol açabilir.

  • Persistent (Kalıcı) enfeksiyon, serviks kanserinin gelişimi için ana risk faktörüdür.
  • Serviks kanseri Dünya  Sağlık Örgütü (WHO)  tarafından  tamamen bir enfeksiyona dayandırılan ilk kanser türüdür.

Yapılan araştırmalara göre HPV enfeksiyonu kadınların yaklaşık % 75’ini, yaşamları boyunca  en az bir kez enfekte etmektedir. Yani her dört kadından üçü hayatlarının bir döneminde HPV enfeksiyonu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Serviks kanseri en genel tanımlamayla, rahim ağzının yüzeyini oluşturan hücrelerin anormal hücrelere dönüşmesi ve bu hücrelerin  lezyonlar oluşturmasıdır.  Kadınların düzenli muayene  olmaları bu lezyonların erken teşhis edilmesini  sağlar  ve  tedavinin  başarı oranını arttırır.

Sizinle iletişime geçmemizi istiyorsanız formu eksiksiz doldurun.

    Yasal Uyarı

    Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

    E-mail: info@papiloff.com

    Tüm Hakları Saklıdır. © Donemed İlaç